Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

W cyklu zajęć zewnętrznych: „Zasoby sztuki galerii i muzeów warszawskich” 3A i 3B i nauczyciela sztuki obejrzały wystawę prac/ fotografii Gordona Parksa „Aparat moja  broń”. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych tworząc kolaże z wykorzystaniem odbitek zdjęć artysty. Zaangażowanie w tematykę wystawy i prezentowanych prac Parksa zaowocowało powstaniem bardzo ciekawych kompozycji „kolażowych”, które były wyrażeniem zdania wobec nierówności społecznych. Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną. W jego zdjęciach najważniejszą rolę gra człowiek. „Niekiedy, szczególnie w początkach kariery, pozwalałem aparatowi, aby osądzał ludzi, zanim spróbuje ich zrozumieć. Znajdowałem usprawiedliwienie w nieprawdziwym powiedzeniu, że fotografia nigdy nie kłamie. Od tamtego czasu nauczyłem się, że to, kim jest człowiek, nie zawsze widać na jego twarzy. Zwykle istnieje głębsza prawda o nim ukryta w środku, często uwięziona przez nieustępliwego wroga — jego samego”.                                  

 

Fotografie Gordona Parksa mogą dziś przywrócić wiarę w obraz i jego sens. Przybliżają także historię XX wieku — przemian zachodzących nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Potrzebują jedynie kontekstu. Jednak najbardziej wymagają od widza wczytania się, ciekawości świata. Parks całe życie walczył z uprzedzeniami i udowadniał, że nawet najmniejsza zmiana jest warta podjęcia wysiłku. Mamy wybór, trzeba go tylko dokonać. Uczniowie podsumowując wystawę i zajęcia praktyczne stwierdzili, iż we współczesnym świecie dorosłych i młodzieży nadal temat walki z uprzedzeniami jest nadal aktualny.

 

   

   

   

   

   

   

   

 

   

Liczba odwiedzin  

0649942
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Wszystkich
812
1539
3087
5215
22241
46491
649942

Przewidywana dziś liczba odwiedzin
864


Twój adres IP:54.224.18.114
   
© Młodziezowy Ośrodek Socjoterapii nr 6 w Warszawie